Néhány hete kavarta fel az érzelmeket Big Al könyvkritikája. Pontosabban nem is maga a kritika, hanem az érintett írónő reagálása (lásd a kommenteket). Ahelyett, hogy levonta volna a tanulságot, és kijavította volna a hibákat, rátámadt a kritikusra. Mit képzel, hogyan szólhatja le az ő könyvét? Tanulságos megnézni, hogy milyen hatással volt ez az olvasók véleményére. Az Amazon oldalán kilencvenöt értélkelésből hetvenöt egy csillagot adott!
Amikor az Amazonon vásárolok, először a szerkesztő ajánlóját olvasom el, hogy miről is szól a könyv. Ha tetszik, lejjebb görgetek az olvasói értékelésekhez, és megnézem hány csillagot kapott. Ritkán veszek olyan könyvet, amit négynél kevesebbre értékeltek (nem is tudom igazából, hogy vettem-e már). Ha sok értékelés van, és nagy részük a 4-5 csillagba esik, akkor bizalmat szavazok a könyvnek. Ha csak kevés értékelés van, lehetnek akár ötcsillagosak is, megnézem, hogy az illetők hány másik könyvhöz írtak véleményt. Egy-két ember véleménye, akik semmi máshoz nem írtak, arra enged következtetni, hogy ismerősei vagy családtagjai az írónak, és megpróbálják pozitív színben feltüntetni a könyvet. Nem ösztönöz a vásárlásra.
Mindezek tükrében mennyire csinál kedvet a vásárláshoz hetvenöt, egycsillagos értékelés? Semennyire. Azt hiszem rá is világítottam a lényegre. Ha többen is kemény kritikával illetik az írásodat, akkor lehet benne valami. Elő kellene venni, és megnézni, mit lehet rajta javítani. Nem pedig mindenkit elküldeni a sunyiba, hogy “már pedig én jól írok, és ti vagytok a hülyék!”
Hmmm….
Egyet kell értsek veled, harcostárs!
Olyan lehet, hogy valakinek valami nem jön be és alulértékel, de a nagy számok törvénye alapján már illik levonni egyfajta következtetést. Aki nem bírja a kritikát, az ne is kedzjen el írni. A másik fontos dolog pedig, hogy ha jó író vagy, akkor is becsúszhat néhány gyengébb dolog. Nem lehetünk mindig topon.
üdv
és jó a blogod!
Damien
“Aki nem bírja a kritikát, az ne is kedzjen el írni.”
Igaz. Először én is azt hittem, hogy tökéletes amit írok, és gyomrosként értek a negatív kritikák. Ma már sokkal jobban örülök, amikor valaki őszintén megírja mit tart rossznak, mintha csak annyit ír: tetszett a novellád.
Teljesen egyetértek! Egy írónak bírnia kell a kritikákat. Hisz nem tetszhet mindenkinek a könyve. Én ha kritikát kapok, azokat a hibákat figyelembe veszem amire rávilágít, és azokon javítok.
Ez a jó hozzáállás! 🙂